Na jakiej podstawie dokonywana jest wycena starych monet?
- Szczegóły
Przedmioty mające swoją historię są zwykle cenione z uwagi na swoją rzadkość i mogą być sposobem na lokowanie nadwyżek finansowych, a często stają się też obiektem kolekcjonerskim, wybieranym przez pasjonatów jako swego rodzaju hobby. Sporą część rynku stanowią rozmaite numizmaty. By ocenić ich wartość i ewentualnie spieniężyć konieczne okaże się jednak precyzyjne określenie ich wartości. Wycena starych monet wymaga fachowej wiedzy z tej dziedziny. Przekonajmy się, co ma tu największe znaczenie.
Co trzeba wiedzieć o wartości monet?
Monety przez wiele wieków stanowiły podstawowy środek płatniczy, który był emitowany przez kolejnych władców rządzących poszczególnymi państwami. Z uwagi na odpowiednią zawartość szlachetnego kruszcu – złota, srebra lub miedzi – i swoje rozmiary miały one rozmaitą wartość. Z upływem czasu przestały one być wykorzystywane w obiegu, sporo z nich zachowało się jednak właśnie z uwagi na obecność drogocennego metalu, ponieważ stanowiły dobrą lokatę kapitału. Dziś nadal są one niezwykle cenne, ważniejsza od ilości złota czy srebra stała się ich wartość historyczna, która wynika po części z okresu, w jakim powstały, a w części z dostępności będącej pochodną liczby egzemplarzy występującej na rynku numizmatów. Warto pamiętać, że część monet to współczesne znaleziska archeologiczne, inne stanowią pamiątki rodzinne czy są przekazywane jako przedmiot służący lokowaniu kapitału.
Jak wycenia się monety?
Wycena starych monet bazuje przede wszystkim na ich rzadkości oraz stanie, w jakim się zachowały. Najcenniejsze będą te, które na rynku pojawiają się niezbyt często oraz takie, gdzie nie ma zbyt wielu uszkodzeń. Warto jednak pamiętać, że przy najbardziej wartościowych egzemplarzach kluczową kwestią pozostaje fakt, że są one unikalnym artefaktem historycznym. Odróżnia to monety kolekcjonerskie od monet inwestycyjnych, gdzie główną sprawą okazuje się zawartość kruszcu.